www.wicher-wilchwy.pl

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start O nas

Krótka historia

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 


Historia Klubu Sportowego „Wicher” Wilchwy rozpoczyna się jeszcze przed wojną, a konkretnie w roku 1932. Wtedy właśnie powstały pierwsze zalążki wilchwiańskiego klubu, a za barwy klubowe przyjęto biel i czerwień. Czołowymi zawodnikami tego okresu byli Józef, Jan i Alojzy Wija, a funkcje prezesa nowo powstałego klubu objął znany krawiec o nazwisku Cichy, który był zarazem producentem pierwszych strojów piłkarskich. Pierwsze boisko powstało na polu pana Styrnola, a w późniejszym czasie placem gry było pole Józefa Króliczka, drużyna występowała w klasie C i B.

Po wojnie u pana Cichego z poniemieckich sztandarów szyto stroje dla drużyny. Drużyna rozpoczęła od występów w klasie D, ale szybko awansowała do klasy C i wyżej do B i A. Podstawowymi piłkarzami byli wtedy Józef Kłosok, Jerzy Tatarczyk, Eryk Strączek oraz pan Szostek. Ogromną rolę w historii klubu odegrali bracia Wijowie (Jan, Alojzy, Józef, Stanisław, Wacław i Franciszek). W meczu z Beskidem Skoczów grało aż 6 braci Wijów. Finanse klubu zdobywało się przez organizację festynów, a w okresie zimowym sami piłkarze występowali w przedstawieniach teatralnych. W późniejszych latach nastąpiło połączenie dwóch zespołów Górnika Wilchwy z Kolejarzem Wodzisław i powstał klub o nazwie Górnik Wilchwy - Wodzisław, który stał się zalążkiem GKS Wodzisław, a ostatecznie przyjął nazwę Odry Wodzisław.

wicher_krotka_historia

Drużyna z Wilchw została reaktywowana w 2003r i zgłoszona do rozgrywek ligowych w Podokręgu Rybnik. Nowo wybranym prezesem został Pan Janusza Majda, który był pomysłodawcą reaktywowania klubu. Przez 2 lata klub rozgrywał mecze w klasie C. Sezon 2005/06 był rokiem przełomowym, gdyż zespół świętował awans do wyższej klasy rozrywkowej (B - klasa). W tejże klasie klub rozegrał kolejne dwa lata i w sezonie 2007/08 ponownie świętował kolejny awans do wyższej klasy, a mianowicie do klasy A. Niestety po dwóch sezonach w klasie A zabrakło punktów do utrzymania i drużyna seniorów spadła do klasy B. Po roku powróciła do A klasy.

DeSiu

Warto dodać, że w międzyczasie klub poszerzył swoją działalność o sekcje judo, tenisa stołowego, a także boksu. Ponadto prowadzone są również zajęcia w sekcji aerobiku. Jest także drużyna oldbojów biorąca udział w rozgrywkach piłki nożnej.Nie byłoby to możliwe, gdyby nie oddanie przez Urząd Miasta nowego budynku zaplecza sportowego do dyspozycji klubu.

J.Majda. 

wspieraj

pixelomania

lewiatan

skorpio

carland


                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                

wodzislaw

powiat     spvgmaly

Projekty Unijne

Nasza działalność

judo1.jpg